Piersi w czasie karmienia

Dodaj do ulubionych Poleć

Twoje piersi w czasie karmienia piersią dostosowują się do potrzeb maluszka. Te zmiany mogą Cię zaskoczyć. Choć teraz Twój atrybut kobiecości ma dodatkową funkcję, nie zapominaj, że podczas karmienia też możesz zadbać o jego dobrą kondycję.

Zmiany zachodzące w piersiach podczas karmienia są całkowicie naturalne i wynikają z nowej roli, jaką od teraz będzie pełnił biust młodej mamy.  Na początku piersi wypełnia tzw. siara, czyli pierwszy pokarm, który – choć jest go mniej w porównaniu do pokarmu pojawiającego się później – jest w stanie zaspokoić potrzeby dziecka i zawiera cenne składniki odżywcze. W 3-4 dni po porodzie kobieta może obserwować u siebie nawał pokarmu, związany ze zwiększoną produkcją mleka ponad potrzeby dziecka, niedrożnością kanału mlekowego lub zbyt rzadkim i krótkim przystawianiem maluszka do piersi. Stan ten objawia się obrzmieniem i bolesnością piersi, lekkim stanem podgorączkowym oraz uwidocznieniem się siateczki żyłek.

W pierwszych tygodniach karmienia niekiedy pojawia się podrażnienie brodawek: bolesność i pękanie, które często są wynikiem nieodpowiedniego przystawiania dziecka do piersi lub zasypiania maluszka z brodawką w buzi. Zaleganie mleka w piersiach może zaś doprowadzić do zapalenia gruczołów sutkowych.

Podczas karmienia piersią ważna jest prewencja. Możesz uniknąć bolesnego pękania brodawek, jeśli opanujesz właściwą metodę przystawiania maluszka do piersi. Ważne, aby dziecko ssało całą brodawkę wraz z otoczką. Uchwycenie części brodawki powoduje nieefektywne ssanie oraz odczuwanie bólu przez Ciebie.

Nie ma potrzeby myć piersi przed każdym karmieniem. Dobrze jest po karmieniu delikatnie osuszyć sutki. Możesz też stosować wkładki laktacyjne i zmieniać je odpowiednio często – to ułatwi utrzymanie odpowiedniej higieny piersi. Poranionym brodawkom pomoże posmarowanie ich specjalnym kremem nawilżającym na bazie lanoliny, wietrzenie lub zwilżenie własnym mlekiem, które ma właściwości regenerujące. Jeśli zablokował się odpływ pokarmu, przed karmieniem możesz wykonać delikatne opukanie piersi i odciągnąć trochę mleka, aby maluszkowi lepiej ssało się pierś. Zaś na bolące i obrzęknięte piersi zastosuj chłodne okłady. Z każdym dniem karmienie będzie mniej bolesne, a odpowiednia pielęgnacja piersi ułatwi im powrót do formy po karmieniu.

Dodaj nową poradę

Dodaj swoją poradę

Porady mam

  • Mama z Bebiklubu Szymon, 18. miesiąc
    Piersi w czasie karmienia

    Po narodzinach małej istotki życie zmienia się diametralnie. Nasz organizm przygotował nas na to. Mamy dar jakim jest karmienie piersią. Dajemy dziecku mieszankę miłości, dobroci, zaufania, troski, zakochania i pokarmu w jednym czyli w mleku mamy. W czasie karmienia nasze piersi się zmieniają, początki są trudne. Piersi dopiero przyzwyczajają się do ssania je przez dziecko, przez co mogą stać się nieco delikatne, nabrzmiałe i mogą pękać brodawki. To trudny czas ale jest na to lekarstwo- mleko mamy, smaruj kilka razy i przed i po karmieniu bardzo pomaga i goi rany. To niezastąpione lekarstwo.

  • Mama z Bebiklubu Antek, 15. miesiąc
    Piersi w czasie karmienia

    Karmienie piersią jest czymś wspaniałym, daje młodej mamie poczucie wyjątkowości i przewagi nad tatusiem :). Jednakże karmienie piersią to nie tylko radość z bliskości, ale także ból. Jestem mamą dwóch wspaniałych chłopców. Przy pierwszym dziecku nie odczuwałam dyskomfortu przy karmieniu, natomiast teraz jest zupełnie inaczej. Na początku piersi bardzo bolały, a na sutkach pojawiły się rany . Ulgę przyniosły okłady z maści. Jednak najważniejsza jest wytrwałość, ponieważ pierwszy tydzień był najgorszy. Teraz mija trzeci tydzień i zaczynam odczuwać nie ból, a radość z bycia blisko z maluszkiem

Pokaż więcej

Porady, które mogą Cię zainteresować

Próby cierpliwości

Próby cierpliwości

Ja mama

Zmiana myślenia po porodzie

Zmiana myślenia po porodzie

Ja mama

Rady bliskich

Rady bliskich

Ja mama