zaparcia u niemowląt hero.png

Zaparcia u niemowląt

Zaparcia to częsty problem trawienny u niemowląt. Poznaj ich przyczyny i sposoby łagodzenia objawów.

zaparcia 1 GIF.gif

Gromadzenie mas kałowych

Brak wystarczającej ilości płynów może prowadzić do gromadzenia się mas kałowych.

zaparcia-002.gif

Wchłanianie wody

Woda znajdująca się w jelitach jest wtórnie wchłaniana z powrotem.

zaparcia-003.gif

Powiększenie objętości stolca

Twarde i zbite resztki pokarmowe gromadzą się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego.

Niemowlęta karmione piersią najczęściej oddają stolec tyle razy, ile razy są przystawiane do piersi. Normą są również sytuacje, kiedy stolec jest oddawany co 7 dni, jak również wszystkie pośrednie warianty, ale pod warunkiem, że stolec jest prawidłowej konsystencji i jego oddawaniu nie towarzyszą inne objawy, np. takie jak ból.

W większości przypadków trudno jest zidentyfikować przyczynę zaparć u dzieci. Może nią być zbyt mała ilość płynów spożywana przez niemowlę lub zmiana karmienia i okres rozszerzania diety. Niewłaściwy skład mikrobioty jelitowej także może przyczyniać się do wystąpienia takich objawów.

Kiedy organizmowi nie jest dostarczana wystarczająca ilość płynów, w jelitach gromadzą się coraz większe ilości mas kałowych. Znajdująca się w nich woda jest wtórnie wchłaniana z powrotem. Twarde i zbite resztki pokarmowe gromadzą się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Prowadzi to do poszerzenia odbytnicy i znacznego powiększenia objętości stolca. W takim przypadku próba defekacji (wydalenia stolca) wiąże się z wysiłkiem i bólem.

Są sytuacje, kiedy zaparcia u niemowląt stanowią objaw choroby układu pokarmowego, ale wówczas zwykle towarzyszą im inne symptomy jak: wymioty, brak łaknienia, brak lub niski przyrost masy ciała, gorączka. Zaparcia u dzieci mogą być także działaniem niepożądanym niektórych leków.

Sposoby na zaparcia u noworodka

Sprawdź jak ulżyć maluszkowi. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na zaparcia.

modyfikacja diety.png

Modyfikacja diety

Leczenie zaparć to przede wszystkim modyfikacja diety najlepiej całej rodziny. W diecie powinno się znaleźć więcej błonnika. Jego źródłem są warzywa, owoce, ciemne pieczywo. Te produkty powinny się znaleźć w diecie mamy karmiącej piersią. W celu zwiększenia ilości błonnika mama może spożywać także otręby czy siemię lniane.

dieta podczas karmienia piersią.png

Dieta podczas karmienia piersią

Jeśli karmisz piersią, zwróć uwagę na swoją dietę. Obserwuj czy po spożyciu przez Ciebie pewnych produktów spożywczych czy potraw nie występują u dziecka wzmożone objawy zaparć. W takiej sytuacji postaraj się ograniczyć lub wyeliminować dany produkt ze swojej codziennej diety na jakiś czas oraz spożywaj dużą ilość płynów, przede wszystkim wody niegazowanej.

dobór mleka modyfikowanego.png

Dobór mleka modyfikowanego

Jeśli karmisz maluszka mlekiem modyfikowanym, zastanów się nad zmianą mieszanki. Bebiko Comfort to doskonałe rozwiązanie dla Twojego dziecka w przypadku, gdy dokuczają mu kolki i zaparcia. Bebiko Comfort zawiera opatentowaną kompozycję prebiotyków GOS/FOS, która zapewnia poprawę konsystencji oraz częstotliwości oddawania stolca.

Sprawdź swoją wiedzę, rozwiąż quiz!

quiz zaparcia.png

Wokół problemu zaparć krąży wiele mitów. Poznasz teraz 10 najpopularniejszych z nich. Sprawdź swoją wiedzę na temat tej dolegliwości i poznaj prawidłowe odpowiedzi!

Pytanie 1 z 9

Martwią cię objawy Twojego maluszka?.png

Martwią cię objawy Twojego maluszka?

Odpowiedz na 10 krótkich pytań i otrzymaj dokument, który możesz pokazać podczas wizyty u pediatry.

Przejdź do pytań

Najczęstsze pytania mam dotyczące zaparć

Najczęstsze pytania mam dotyczące zaparć

Nie ma ścisłych reguł częstości oddawania stolca. Są dzieci, które robią tyle kup, ile razy są przystawiane do piersi, a są takie, które robią kupkę co kilka dni. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym najczęściej stolec oddawany jest 1x dziennie.

Czopki glicerynowe stosujemy tylko doraźnie w celu opróżnienia odbytnicy. Nie możemy przyzwyczaić dziecka do mechanicznej stymulacji, aby nie dopuścić do sytuacji, że stolce będą oddawane tylko po czopku. Należy pamiętać, aby je stosować tylko po konsultacji z lekarzem.

Wprowadzenie posiłków stałych często jest przyczyną zaparcia. Jelita do tej pory przyzwyczajone do lekkostrawnego mleka nie mogą poradzić sobie z trawieniem innego pożywienia. Jest to stan przejściowy. Wymaga głównie zwiększenia ilości płynów, przede wszystkim wody.

Materiały do pobrania

Poradniki-Bebiklubu.png

Pobierz dzienniczki

Które warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty.

Poznaj wszystkie