ulewanaia hero.jpg

Ulewanie u niemowląt

Ulewania, choć często występują samoistnie, mogą być bardzo uciążliwe. Dowiedz się, jak pomóc maluchowi.

ulewanie 1 GIF.gif

Pokarm trafia żołądka

ulewanie GIF.gif

Żołądek się przepełnia

ulewanie 3 GIF.gif

Dochodzi do ulewania

Dziecko zjada też nieproporcjonalnie duże, w stosunku do wielkości żołądka, ilości pokarmu. Połknięty pokarm cofa się do jamy ustnej i wypływa biernie, bez ciśnienia i w małych ilościach. Ulewanie u niemowlaka zazwyczaj przemija samoistnie do 6. miesiąca, ale może utrzymywać się nawet do 12. miesiąca życia.

Przyczyny ulewania u noworodka mogą być wielorakie. Zaliczamy do nich:

  • niedojrzałość przewodu pokarmowego
  • nieprawidłową technikę karmienia - ułożenie dziecka w pozycji poziomej, zamiast z głową powyżej reszty ciała, potęguje symptomy
  • nieodpowiednią wielkość smoczka - zarówno za duży jak i za mały smoczek powoduje łykanie dużych ilości powietrza. Następnie wraz z powietrzem z żołądka częściowo usuwane jest także mleko,
  • za krótkie przerwy między posiłkami,
  • za duże ilości jednorazowo zjadanego pokarmu.

Ulewanie u niemowlaka może być także objawem alergii na białka mleka krowiego. W tym przypadku jeżeli obserwujemy inne charakterystyczne objawy np. skórne i mamy obciążający wywiad rodzinny, powinniśmy włączyć po konsultacji z lekarzem dietę dla mamy z wykluczeniem potencjalnych alergenów, a w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym na 1-2 tygodnie zastosować na próbę preparat mlekozastępczy - hydrolizat białka oczywiście też po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Nasilenie ulewań u niemowląt możemy także obserwować w przypadku nerwowości i niepokoju mamy.

Sposoby na ulewanie u noworodka

Ulewanie, choć jest naturalnym zjawiskiem u noworodków, może być niekiedy uciążliwe. Brzuszek maluszka dopiero przyzwyczaja się do nowego sposobu karmienia, ale można mu w tym delikatnie pomóc. Poznaj sposoby na ulewanie!

Czy wiesz, że?.png

Odciąganie nadmiaru pokarmu

Jeśli karmisz piersią odciągnij najpierw nadmiar pokarmu, żeby dziecko nie dławiło się na początku karmienia.

Spokojne karmienie.png

Spokojne karmienie

Unikaj karmienia w pośpiechu, ponieważ sprzyja ono połykaniu przez maleństwo dużej ilości powietrza. Zadbaj również o to, aby dziecko jadło spokojnie, nie było rozdrażnione i nie płakało podczas karmienia.

Pozycja do karmienia

Pozycja do karmienia

Jeżeli karmisz maluszka piersią, układaj go w pozycji półleżącej, najlepiej, aby był on odchylony od poziomu o ok. 30 stopni. Zadbaj o to, aby podczas karmienia maleństwo było spokojne i zrelaksowane.

Sprawdź swoją wiedzę, rozwiąż quiz!

quiz-ulewanie-u-niemowlat.jpg

Wokół ulewań krąży wiele mitów. Poznasz teraz 10 najpopularniejszych z nich. Sprawdź swoją wiedzę na temat tej dolegliwości i poznaj prawidłowe odpowiedzi!

Pytanie 1 z 9

Martwią cię objawy Twojego maluszka?.png

Martwią cię objawy Twojego maluszka?

Odpowiedz na 10 krótkich pytań i otrzymaj dokument, który możesz pokazać podczas wizyty u pediatry.

Przejdź do pytań

Najczęstsze pytania mam dotyczące ulewań

Najczęstsze pytania mam dotyczące ulewań

Jeżeli stosuje Pani właściwą technikę karmienia (mniejsze ilości, a częściej, odbijanie w czasie i po posiłku, karmienie w pozycji z uniesioną głową), a mimo to ulewanie nie ustępuje, a dodatkowo obserwuje się objawy alergiczne - to można spróbować zastosować dietę eliminacyjną dla mamy, podejrzewając tło alergiczne ulewania. Przede wszystkim należy wykluczyć białka mleka krowiego. Należy jednak najpierw skonsultować się z lekarzem.

Mleko AR przeznaczone jest dla niemowląt od urodzenia i można je stosować również po 6. m.ż. Najczęściej jednak około 6. miesiąca życia ulewania przestają być bardzo uciążliwe. Jeżeli jednak nadal się utrzymują z dużym nasileniem, to można przedłużyć podawanie mleka AR lub zastosować inne metody zagęszczania mleka.

Ulewanie może występować u dzieci do 12. miesiąca życia. Jeśli dziecko nie ma innych, niepokojących objawów, prawidłowo przybiera na masie ciała, to nie należy się martwić. Jeśli jednak obawiasz się o zdrowie swojego maluszka skonsultuj się z lekarzem. Czasami karmienie łyżeczką w pozycji siedzącej nasila ulewanie.

Zobacz wszystkie pytania

Materiały do pobrania

Poradniki-Bebiklubu.png

Pobierz dzienniczki

Które warto zabrać ze sobą na kolejną wizytę u specjalisty.

Poznaj wszystkie