Plan porodu – czym jest, jak go napisać, czy jest obowiązkowy?

5 min
Plan porodu

Będąc w ciąży masz szansę zaplanować swój poród. Właśnie po to tworzy się plan porodu. To plan na to, jak będzie wyglądało Twoje pierwsze spotkanie z dzieckiem. Kiedy planujesz swój pierwszy poród, rozpisanie planu może wydawać się trudne. Zapoznaj się zatem z najważniejszymi informacjami w naszym artykule. Pamietaj, że jeśli nie stworzysz planu porodu wcześniej – dostaniesz formularz do wypełnienia w szpitalu.

Plan porodu
Plan porodu

Plan porodu – czy jest obowiązkowy?

Standard Opieki Okołoporodowej w Polsce określa jasno – w ciąży przyszła mama powinna stworzyć swój plan porodu. Pomóc jej w tym może osoba sprawująca opiekę medyczną
nad nią, czyli lekarz prowadzący ciążę lub położna przygotowująca przyszłą mamę
do porodu w ramach edukacji przedporodowej. Ciężarna może również przygotować plan porodu samodzielnie. Standard Opieki Okołoporodowej podaje, że plan porodu
jest dokumentem medycznym, który należy dołączyć do dokumentacji szpitalnej. Jednym
z obowiązków położnej prowadzącej poród i lekarza nadzorującego poród jest zapoznanie się z planem porodu kobiety rodzącej.

Jak napisać plan porodu?

Plan porodu możesz stworzyć przy pomocy kreatora planu porodu, możesz skorzystać z przykładowych planów dostępnych w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić lub napisać w punktach to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Przyszłe mamy przyjeżdżają do szpitala na różnym etapie porodu. Kobiety rodzące po raz pierwszy, zwykle wybierają się do szpitala szybciej niż kobiety rodzące kolejny raz. W wielu sytuacjach zatem jest czas na rozmowę z personelem szpitala. Położna chętnie dopyta o to, co jest dla przyszłej mamy ważne i istotne w porodzie oraz jakie ma ona oczekiwania względem opieki medycznej. Czasem jednak poród toczy się na tyle szybko, że nie ma na to czasu.

Pewne aspekty opieki porodowej mogą przyszłej mamie umknąć, kiedy jest ona rozemocjonowana, szczególnie gdy poród staje się coraz bardziej intensywny. Dlatego lepiej, jeśli wszystko jest spisane w formie planu porodu.

Skąd mam wiedzieć, jak chcę rodzić?

Na to jak widzimy poród i jak chcemy go przeżyć, składa się bardzo wiele aspektów. Wpływ na podejście do porodu mają nasze dotychczasowe doświadczenia, historie porodowe zasłyszane od innych kobiet oraz własne lęki i wątpliwości. Dla personelu medycznego plan porodu jest „drogowskazem porodowym”. Ułatwia on takie poprowadzenie porodu, by udało się pomóc kobiecie rodzącej zrealizować jej marzenia i oczekiwania związane z narodzinami dziecka. Natomiast przyszłej mamie pomaga on wsłuchać się w siebie, przemyśleć i wyrazić swoje potrzeby oraz zmniejszyć lęk przed porodem.

Poczytaj książki o przebiegu narodzin, zastanów się o jakim porodzie marzysz, wsłuchaj się w swoje pragnienia. To Ty znasz swoje ciało najlepiej i to Ty wiesz, co Cię wspiera a co blokuje i hamuje. Plan porodu ułatwia budowanie siebie jako kobiety-matki, którą stajesz się od pierwszego dnia ciąży. Dzięki stworzeniu planu porodu poczujesz się przygotowana. Będziesz bardziej świadoma swoich praw i potrzeb.

Plan porodu jest szansą na dobry poród

Badania pokazują, że przygotowanie przez ciężarną planu porodu wiąże się z wyższym odsetkiem porodów drogami natury, wyższym odsetkiem kontaktu „skóra do skóry”, częstszą inicjacją karmienia piersią w pierwszych chwilach po narodzinach dziecka oraz niższym odsetkiem interwencji medycznych. Z wyników badań wiemy, że kobiety posiadające plan porodu są bardziej zmotywowane do aktywności w czasie porodu. Wpływa to pozytywnie na jego fizjologiczny przebieg.

Nie zawsze jest możliwość spełnienia wszystkich oczekiwań z planu porodu. Najczęściej dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa. Kiedy poród staje się powikłany i trzeba ratować zdrowie i/lub życie kobiety rodzącej i/lub dziecka, plan porodu jest na drugim miejscu. W takim przypadku przyszła mama powinna zostać poinformowana, o tym co się dzieje i dlaczego dany punkt planu porodu, nie może być spełniony oraz jakie ma możliwości decyzji czy wyboru. Taki kontakt z kobietą rodzącą, czyli udzielanie jej informacji o przebiegu porodu, wpływa na podniesienie jakości usług medycznych i satysfakcję kobiet z opieki okołoporodowej. Kobieta rodząca ma prawo modyfikować plan porodu w czasie trwania porodu i może zmienić zdanie co do któregoś z punktów. Należy wtedy poinformować o tym personel obecny na sali porodowej, żeby mógł odpowiednio zareagować.

Warto przeczytać: Jakie witaminy warto przyjmować w ciąży?

Co napisać w planie porodu?

Plan porodu, nie jest dokumentem, w którym minuta po minucie rozpisuje się, co się będzie działo podczas porodu. Poród to żywioł i to życie napisze jego ostateczny scenariusz. Plan porodu to lista marzeń i oczekiwań kobiety rodzącej odnośnie do narodzin dziecka.

Bulb

W planie porodu umieszcza się następujące informacje:

  • Gdzie chcesz rodzić:
    • w szpitalu;
    • w domu narodzin;
    • we własnym domu.
  • W jakich warunkach chcesz rodzić, np:
    • przygaszone światło, zapalone świeczki;
    • sala indywidualna;
    • możliwość korzystania z wanny
    • możliwość korzystania z prysznica;
    • możliwość korzystania z akcesoriów do porodu: piłka fitness; worek sako, masażery, tens czy inne;
    • spokojna muzka na sali porodowej.
  • Czy chcesz rodzić samodzielnie czy z osobą towarzyszącą.
  • Czy chciałabyś mieć możliwość jedzenia i picia podczas porodu.
  • Na jakie procedury w porodzie wyrażasz zgodę.
  • Na jakie procedury w porodzie nie wyrażasz zgody.
  • W jakich pozycjach chciałabyś rodzić.
  • Czy chciałabyś skorzystać z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego i jeśli tak to z jakich.
  • Czy chciałabyś skorzystać z farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego
    i jeśli tak, to z jakich
  • Czy chcesz rodzić z ochroną krocza.
  • Czy chcesz skorzystać z prawa do nieprzerwanego kontaktu „skóra do skóry”
    przez 2 godziny.
  • Czy chcesz pomocy w przystawieniu dziecka do piersi.
  • Kiedy chcesz, żeby została przecięta pępowina i kto ma to wykonać: położna,
    Ty, czy może osoba towarzysząca.
  • Na jakie procedury u noworodka po porodzie się zgadzasz, a na jakie nie wyrażasz zgody.

Inne istotne dla Ciebie informacje.

Warto przeczytać: Co musisz wiedzieć o badaniach prenatalnych?

Kiedy napisać plan porodu?

Plan porodu najlepiej zacząć przygotowywać już od 21. tygodnia ciąży. Nie musi być stworzony jednego dnia czy wieczoru. Zacznij czytać, uczyć się, zapisz się na zajęcia szkoły rodzenia. Pomoże Ci to dowiedzieć się jak najwięcej o przebiegu porodu i pierwszych chwilach po narodzinach dziecka, co ułatwi stworzenie planu porodu zgodnego z Tobą i Twoimi przekonaniami. Plan porodu jest jednym ze sposobów dbania o siebie i dziecko, więc wymaga sporo zaangażowania, ale przynosi też dużo korzyści – przede wszystkim uczucie sprawczości w czasie i po porodzie.

PRZYKŁADOWY PLAN PORODU - POBIERZ

Kiedy i komu dać plan porodu?

Kiedy zacznie się poród i wybierzesz się do szpitala lub domu narodzin (jeśli rodzisz
w domu, położna przyjedzie do Ciebie i wtedy przekaż jej plan porodu), zostaniesz poprowadzona na salę porodową. Spotkasz tam położną, która będzie przyjmowała Twój poród. Położna przedstawi Ci się, wyjaśni swoją rolę w opiece nad Tobą i zapyta o Twoją dokumentację i plan porodu. Przekaż jej dokumentację i plan porodu, żeby miała szansę
się z nim zapoznać. Jeśli położna po zapoznaniu się z dokumentacją będzie miała jakieś pytania, zada je. Jeśli Ty będziesz mieć pytania lub potrzebę wprowadzenia zmian w planie porodu, poinformuj ją o tym. Tak zaczniecie wspólnąpracę nad tym, aby Twoje dziecko zdrowo i szczęśliwie przyszło na świat. Powodzenia!

Źródła:

● B. Falenta, 1200 Mam, Mamy dla Mamy, Wyd. Mamy dla Mamy Warszawa 2020

● Lucyna Mirzyńska, Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2019

● B. Baranowska, A. Doroszewska, P. Szynkiewicz, Naukowe podstawy standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Wyd. Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, Warszawa 2020

● Plan porodu – Mamy dla Mamy

Oceń ten artykuł: