Urlop tacierzyński – co przysługuje młodemu tacie?

2 min
Tata trzyma na brzuchu dziecko calujac je w policzek

Po urodzeniu dziecka nie tylko mama może udać się na urlop, by nacieszyć się zmianami, które nastały w jej życiu i zająć się maluszkiem – ojcom dzieci również przysługują w tym wyjątkowym czasie przywileje, jednak nie są one obowiązkowe, dlatego warto zapoznać się z nimi zawczasu, by wypełnić w terminie odpowiednie wnioski.

Tata trzyma na brzuchu dziecko calujac je w policzek
Tata trzyma na brzuchu dziecko calujac je w policzek

Kto może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego?

Według zasad obowiązującego w Polsce prawa, pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę po urodzeniu dziecka przysługuje przywilej zwany urlopem ojcowskim. Status „przywilej” oznacza, że urlop może zostać wykorzystany przez tatę, ale nie musi. Co istotne, jeśli pracownik nie zdecyduje się na wykorzystanie urlopu, to nie przysługuje mu za to ekwiwalent pieniężny.

Ile trwa urlop tacierzyński?

Urlop ojcowski wynosi dwa tygodnie (14 dni kalendarzowych, wliczając w to soboty i niedziele, a także wszystkie święta, które w tym czasie przypadają) i przysługuje pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, zarówno w przypadku gdy urodzi im się ich własne dziecko, jak również gdy dziecko przysposobią. Urlop ten można wykorzystać do momentu ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia. Warto wiedzieć, że wymiar tego urlopu nie zmienia się, gdy ciąża była mnoga.

Ten typ urlopu ojciec dziecka może wykorzystać jednorazowo lub maksymalnie w dwóch turach po 7 dni każda. Aby skorzystać z urlopu, ojciec musi złożyć pisemny wniosek, załączając skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub kopię pełnomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu przez niego dziecka. Urlop ojcowski jest w 100% odpłatny.

Dodatkowo, po urodzeniu dziecka, każdy ojciec może skorzystać jeszcze z urlopu tacierzyńskiego, który formalnie nie występuje w Kodeksie Pracy, jednak warto wiedzieć, że możliwość skorzystania z niego wiąże się z obowiązkiem zrezygnowania z części urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Po urodzeniu dziecka, młodzi rodzice mają łącznie do wykorzystania 52-54 tygodnie urlopu do opieki nad maluszkiem – wliczamy w to urlop macierzyński, tacierzyński i rodzicielski.

Co należy jeszcze warto wiedzieć o tacierzyńskim?

Początkowy okres to urlop macierzyński, który w podstawowym wymiarze wynosi 20 tygodni – 14 z nich musi obowiązkowo wykorzystać matka dziecka (z czego do 6 tygodni można wykorzystać jeszcze przed porodem), zaś pozostałe tygodnie może wykorzystać ojciec (który jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę umowę zlecenia lub prowadzi działalność gospodarczą, pod warunkiem, że opłaca dobrowolna składkę chorobową).

Po upływie tego obowiązkowego urlopu, rodzicom przysługuje trwający 32-34 tygodni urlop rodzicielski, na którym mogą przebywać jednocześnie lub osobno, a także mogą go wykorzystać w całości od razu, jak również mogą go podzielić na części i wykorzystywać w kilku turach, aż do momentu zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Rodzice mają również możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego, który trwa do 36 miesięcy, jednak przynajmniej jeden miesiąc musi wykorzystać drugi z rodziców. Urlop wychowawczy jest bezpłatny.

Tagi: 

Oceń ten artykuł: