Kalendarz owulacji - jak obliczyć dni płodne?

4 min

ginekolog, lekarz rezydent oddziału położniczo-ginekologicznego

Kobieta trzyma w reku kalendarz owalucji

Myślisz o tym, aby zostać mamą, ale nie wiesz, jak zaplanować zajście w ciążę? W takim wypadku warto wiedzieć, kiedy jest najodpowiedniejsza pora na zapłodnienie. Dowiedz się, jak obliczyć dni płodne.

Kobieta trzyma w reku kalendarz owalucji
Kobieta trzyma w reku kalendarz owalucji

Jeżeli wszystkie procesy w Twoim organizmie zachodzą książkowo, raz na 4 tygodnie masz owulację. W tym dniu Twój jajnik pod wpływem licznych zmian hormonalnych uwalnia komórkę jajową. Jeśli będziesz współżyć, a komórka jajowa zostanie zapłodniona i zagnieździ się w jamie macicy, będzie to oznaczało, że jesteś w ciąży. Organizm każdej kobiety jest jednak inny i mogą występować odstępstwa od tej reguły, dlatego rozpoznanie, kiedy masz owulację, może stanowić wyzwanie.

Jak wyznaczyć dni płodne?

Znajomość cyklu miesiączkowego pomaga określić, kiedy ma miejsce owulacja, a co za tym idzie – kiedy kobieta ma dni płodne. Długość cyklu każdej kobiety może się różnić. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki, prawidłowy cykl może trwać od 24 do 35 dni. Średnia długość cyklu to 28 dni – wówczas owulacja ma miejsce w jego połowie, czyli w 14. dniu – 10-16 dni przed następną miesiączką. Jeżeli bezpośrednio po owulacji nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera i zostanie wydalona z organizmu podczas krwawienia menstruacyjnego, czyli złuszczenia warstwy czynnościowej błony śluzowej macicy. 

cykl-miesiaczkowy.png

Bulb

Obserwuj reakcje swojego ciała przez 2-3 cykle miesiączkowe. Pozwoli Ci to ustalić, czy są one regularne, ile dni trwają, a następnie – kiedy masz dni płodne

Podczas cyklu menstruacyjnego ma miejsce szereg różnorodnych zmian hormonalnych, które wpływają na comiesięczne zmiany w obrębie błony śluzowej macicy, a także odpowiedzialne są za prawidłowe przygotowanie pęcherzyków jajnikowych do dojrzewania i owulacji. Owulacją nazywamy uwolnienie komórki jajowej z dojrzałego pęcherzyka jajnikowego. Mechanizm owulacji jest złożony, skomplikowany i zależny od licznych czynników.

Następnie uwolniona komórka jajowa przedostaje się do jajowodu i pod wpływem cyklicznych ruchów wędruje w kierunku rogu macicy. Jeśli podczas tej wędrówki napotka na swej drodze plemnika gotowego i zdolnego do zapłodnienia, wówczas dochodzi do połączenia się tych komórek. Zapłodnienie ma miejsce najczęściej w bańce jajowodu.

Niektóre kobiety mogą zauważyć pewne symptomy towarzyszące owulacji. Są to np.:

  • zmiana konsystencji i ilości śluzu szyjkowego – przed owulacją śluz staje się wodnisty, przezroczysty i bardziej ciągliwy, zawiera niewiele elementów komórkowych,
  • nieznaczne podwyższenie temperatury ciała,
  • tkliwość piersi,
  • wzdęcia,
  • dolegliwości bólowe w podbrzuszu,
  • zwiększony popęd seksualny.

Na podstawie obserwacji swojego ciała i zachodzących w nim zmian kobieta może prowadzić kalendarzyk dni płodnych lub skorzystać z dostępnych online kalendarzy owulacji, które mogą pomóc w zajściu w ciążę. Wymienione wyżej objawy nie zawsze świadczą jednak o owulacji. Jeśli masz trudność z określeniem dni płodnych, porozmawiaj o tym z ginekologiem.

Para trzyma w dloniach pozytywny test ciazowy

Planowanie ciąży krok po kroku

Przejdź do artykułu

Dni płodne – kiedy starać się o dziecko?

Jeżeli Twój cykl jest regularny i krwawienie menstruacyjne pojawia się średnio co 28-30 dni, a nie masz dostępu do kalkulatora dni płodnych, możesz spróbować obliczyć je sama – stworzyć własny kalendarzyk dni płodnych. Dla przykładu, jeżeli pierwszy dzień okresu przypada na 16. dzień miesiąca, do 16 dodaj 14. Wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że owulacja będzie w 30. dniu miesiąca. Wówczas dni płodne wypadają między 11. a 16. dniem cyklu (w tym przypadku między 27. dniem tego miesiąca, a drugim dniem kolejnego miesiąca) – wtedy powinnaś regularnie współżyć z partnerem. 

Większości par udaje się zajść w ciążę po kilku miesiącach, maksymalnie roku starania się o dziecko. Warunkiem jest regularne współżycie oraz nie stosowanie żadnych dostępnych metod antykoncepcyjnych. Warto mieć na uwadze, że wraz z upływem lat płodność kobiety zmniejsza się, zatem czas potrzebny do zajścia w ciążę może się wydłużać.

Do zapłodnienia może dojść nie tylko w momencie owulacji, lecz także kiedy komórka jajowa jest obecna w jajowodzie. Pary starające się o dziecko powinny regularnie współżyć na parę dni przed owulacją i parę dni po niej – plemniki bowiem są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni, a uwolniona z jajowodu komórka jajowa maksymalnie dobę. W ciągu tej doby właśnie powinno dojść zapłodnienia, w przeciwnym wypadku po kilkunastu dniach rozpocznie się krwawienie menstruacyjne.

Tagi: dni płodne, dni płodne kalkulator, kalendarzyk dni płodnych , jak obliczyć dni płodne, kalendarz owulacji, owulacja

Oceń ten artykuł: